Dodany: 2012-07-12 13:59:04

 

Michaił ŁomonosowPrzed rozsławionym w Rosji romantyzmem, także powstawały tam liczne dzieła autorstwa między innymi Miachaiła Łomonosowa.

 

Michaił żył w okresie 1711-1765. Jego talent i zainteresowania nie ograniczały się tylko do literatura rosyjska wniósł wiele do nauk ścisłych był chemikiem i prekursorem chemii fizycznej a także założycielem Uniwersytetu Moskiewskiego. W owych latach zostła mianowany na mistrza ody panegirycznej co było wówczas zupełną nowością w literatura rosyjska. Stał się wykladowcą teorii sylabotoniki. Jego bezośrednim wkładem w literatura rosyjska jest podręcznik retoryki i gramatyki języka rosyjskiego.

 

W palecie jego dzieł znajdują się takie pozycje jak: „Ody w rocznicę wstąpienia na tron cesarzowej Jelizawiety Pietrowny”, „Porannych rozmyślań o wielkości bożej”, „Rozmowy z Anakreontem”. Część jego dzieł nie dotrwała do współczesności, to spora strata zwłaszcza, że w porównianiu do innych autorow nie napisal zbyt wiele. Na tle romantyków czy literatow zażywających opium Michaił jest jasnym i interesującym punktem..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Michaił Łomonosow
Nick: