Dodany: 2012-07-12 14:26:49

 

Borys PasternakBorys Pasternak jest historyczną postacią dla literatura rosyjska. Zapisał się w niej jako poeta, prozaik. Borys ma żydowskie korzenie. Udało mu się przynieść Nobla dla literatura rosyjska z dziedziny literatury oczywiście nastąpiło to w 1958 roku.

 

Rozsławił się powieścią „ Doktor Żywago”. Władze ZSRR nie były zadowolone z twórczości Pasternaka, dlatego też uniemożliwiły mu odebranie nagrody nagonką na jego osobę. Poruszał się w swoich dziełach po tematyce religi chrześcijańskiej co było spowodowane przejściem ojca na prawosławie, to nowy temat w literatura rosyjska. Szczególnie lubił intelektualną poezję refleksyjną opartą przez niego na systemie filozoficzno-estetycznym powiązanymi z przyrodą i miłością.

 

Pierwsze jego dzieła skoncentrowały się na poezji futurystycznej z którego przeszedł na niemiecki romantyzm i rosyjski symbolizm. Najbardziej owocny i burzliwy okres w jego życiu to lata 30. Wówczas jego bunt przeciwko reżimowi komunistycznemu stał się najsilniejszy. W tym momenice władze ZSRR ogłosiły nagonkę na jego tworczość przejawiał się ona w krytyce literackiej w Rosji.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Borys Pasternak
Nick: