Dodany: 2012-07-12 14:46:02

 

Władimir Majakowski Władimir Majakowski przysedł na świat 19 lipca 1893 roku w Bagdadi a zmarł 14 kwietnia 1930 roku w Moskwie. Był nietypowym pisarzem i poeta dotąd nie było takiego w literatura rosyjska, jako pierwszy tworzył na chwałe futuryzmu.

 

Urodził się w Gruzji, później przeniósł się do Moskwy, gdzie zaczął sympatyzować z ruchem bolszewickim, za co prześladował go i więził reżim carski. Udało mu się ukończyć szkołę Malarstwa, rzeźby i Architektury w Moskwie. Był ojcem manifestu rosyjskiego futuryzmu zatytułowanego „Policzek smakowi powszechnemu” i tym samym napisał nowy rodział w literatura rosyjska. Po okresie rewolucji zajął się malowaniem plakatów propagandowych. W miare upływu czasu jego ocena rewolucji stawał się coraz ostrzejsza, aż przerodziła się w krytykę.

 

Jej wynik uznał za rozczarowanie, wdał się w polemikę z socrealistami czym zraził do siebie władzę. Zmarł w niewytłumaczonych okolicznościach oficjalną przyczyna zgonu pozostaje samobójstwo. Najwybitniejsze jego dzieła kóre trafiły do panteonu literatura rosyjska to: Łaźnia”, „ Na cały głos”, „ Wojna i świat”, „ Człowiek”, „ Poemat”, „ Włodzimierz Majakowski”, „ Flet kręgosłupa”..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Władimir Majakowski
Nick: